Do fotogalérie bol pridaný nový album Marec – mesiac kníh.
Marec je mesiacom kníh a pri tejto príležitosti sa po celom Slovensku konali v školách rôzne zaujímavé aktivity.
V našej škole sa v triedach 1. stupňa počas Marca – mesiaca kníh realizovali zaujímavé čitateľské aktivity a to – čitateľské maratóny, výroba plagátov, kvízy, súťaže, návštevy knižnice a pod.
Na 2. stupni v rámci Marca – mesiaca kníh zo SJL sme si so žiakmi pripomenuli význam čítania rôznorodými aktivitami, čítaním a tvorbou projektov. So žiakmi z V.C sme navštívili školskú knižnicu, kde sme sa ponorili do sveta slovenských povestí, ktoré literárne spracovala Mária Ďuríčková. Po prečítaní povesti sa žiaci zahrali na ilustrátorov a stvárňovali hlavnú postavu prečítanej povesti. Žiaci VII.B si mesiac kníh pripomenuli skrz postavu dobrodružnej literatúry – Mauglího. Knihy sú často predlohami filmov, tak sme si na začiatok pozreli krátku filmovú ukážku. Po videu nasledovala diskusia o hlavnom hrdinovi a aj o znakoch dobrodružnej literatúry. Táto časť pomohla žiakom lepšie si predstaviť a uchopiť podstatné znaky dobrodružnej literatúry. Po prečítaní úryvku o hlavnom hrdinovi ich čakala tvorivá úloha, v ktorej každý žiak mal vytvoriť plagát s témou Hľadá sa Mauglí. So žiakmi VII.A sme debatovali o tom, prečo je podľa nich dôležité čítať. Dospeli sme k tomu, že čítanie rozvíja slovnú zásobu, obohacuje našu fantáziu, pomáha sa nám vcítiť do kože iného a nazrieť sa na veci z rôznych uhlov pohľadu. K tomu nám slúžila známa rozprávka – Červená čiapočka. Žiaci sa rozdelili do skupín, ich úlohou bolo zoradiť obrázky a vytvoriť tak vizuálnu osnovu príbehu. Následne sme sa pustili do čítania príbehu, no tentokrát sme sa naň pozreli očami vlka. Zmenili sme perspektívu a učili sme sa, že na veci sa možno pozerať z rôznych strán. Žiaci VIII.A si v rámci mesiaca kníh zahrali hru BrainBox – Rozprávky, kde si zábavnou formou precvičili svoju pamäť. Následne sa (inšpirovaní týmito príbehmi) pustili do tvorby poviedky s názvom Otvorili sa dvere... Neskôr sa ôsmaci ponorili do čarovného sveta rozprávky s názvom Malý princ od francúzskeho spisovateľa A. de Saint-Exupéryho. Žiaci sa rozdelili do troch tímov a tvorili projekt, v rámci ktorého si precvičili skupinovú spoluprácu, vyhľadávanie informácií v knihe a tiež si precvičili tvorbu opisu zadanej postavy. Plagáty následne dotvárali kresbami a symbolmi, ktoré súvisia s opisovanými postavami. Žiaci 6. ročníka vytvorili krásne plagáty ku svetovým bájkarom a krásne komiksy. Víťazné komiksy boli v podaní Stely Lukáčovej a Sabíny Lukáčovej zo 6.A triedy. Srdečne blahoželáme!
Z ANJ mali žiaci zážitkové učenie. Spravili sme si konverzačnú hodinu v praxi pod názvom ,,At the restaurant“ - V reštaurácii. Žiaci mali možnosť vyskúšať si naučené konverzačne frázy k tejto téme a nachvíľu sa cítiť ako v reštaurácii, objednávať si jedlá a nápoje, zaplatiť za ne alebo si vyskúšať rolu čašníka a čašníčky.
V rámci Marca – mesiaca kníh sme si obohatili zaujímavými aktivitami aj hodiny RUJ: spoznávali sme svet ruskej rozprávky, oboznámili sme sa s detskými ruskými spisovateľmi, rozvíjali čitateľskú gramotnosť. Realizovali sme aj tvorivé aktivity, ako napr. dramatizáciu krátkych úryvkov a ilustrovanie napozeraných rozprávok. Tieto aktivity prispeli k zlepšeniu jazykových zručností žiakov, ich kreativite a záujmu o ruský jazyk a literatúru.
Špeciálne triedy mali v marci tiež zaujímavé aktivity. Vytvárali strom literárnych diel, realizovali literárne pexeso či vyrábali krásne plagáty rozprávkových postáv.
Čo dodať na záver? Zrejme len krásnu myšlienku:
“Knihy sú najtichším a najstálejším priateľom. Sú najprístupnejším a najmúdrejším poradcom a najtrpezlivejším učiteľom.”
Charles William Eliot